İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Üflemeli Nefesli Çalgılar

Üflemeli Çalgılar

Üflemeli çalgılar, ses çıkarımını havanın titreşimi sayesinde sağlayan müzik aletleri topluluğudur. Bu çalgılar grubunda borunun uzunluğu ve deliklerin açıklık boyutları sesin bas (kalın) ya da tiz (ince) olması ile doğrudan olarak orantı oluşturmaktadır. Müzik insan hayatında hep var olan ve insan var olmaya devam ettikçe onunla birlikte yaşayacak olan bir şeydir. İnsan eğlence, dinlenmek ve farklı birçok amaç için müziğe ihtiyaç duyar. Bu amaçlar doğrultusunda müzik aletleri ortaya çıkmış ve zamanla değişim ve gelişim göstermiştir. Çalış biçimlerine, kullanılan malzemeye göre birçok farklı müzik aleti ortaya çıkmıştır. Üflemeli (nefesli) çalgılar, üzerine belli hesaplara göre açılan delikler aracılığıyla insan nefesi ile çalınan müzik aletleridir. Müzik aletlerinin türleri, isimleri bir kültürden diğerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu müzik aletlerinden biri de üflemeli çalgılardır. Tarihsel süreçte baktığımızda köken yönünden ilk çağlara dayanan üflemeli çalgılar (nefesli) ilk olarak uzaktaki insanlarla iletişim kurma aracı, kötü ruhları kovma ritüelleri, haberleşme yöntemi, gibi birçok farklı amaçla kullanılmıştır. Üflemeli enstrüman aletlerinin çıkardığı sesler kendine has olarak çıkardıkları sesler bu aletlerin sınıflandırılmalarını belirlemektedir. 

 

Üflemeli (nefesli, soluklu) çalgı türlerini inceleyecek olursak bunlar şu şekilde sıralanmaktadırlar;

1). Tahta nefesli çalgılar: Boru, tüp içindeki havanın titreşmesi sonucu oluşur. Ney, obua, klarnet, saksafon, flüt, fagot gibi çalgılardır. Üflemeli çalgı donanımındaki havanın titreşmesi, tahta üflemeli çalgılarda 3 farklı yolla olmaktadır. Bunlar;

1.a). Direkt olarak bir delikten üflenerek. (Flüt gibi.)

2.b). Tek olarak kamışın titreşime geçirilmesi ve akabinde titreşimlerin boru içindeki hava akımını titreşime geçirmesi sayesinde olmaktadır. (Saksafon ve Klarnet gibi.)

3.c). Çift halde bulunan kamışın titreşimle harekete geçirilerek daha sonra titreşimlerin boru içerisinde bulunan havayı titreşime geçirmesiyle olmaktadır. (Fagot ve Obua gibi.)

2). Bakır nefesli çalgılar: Tahta nefeslilerde olduğu gibi havanın titreşmesiyle sesin oluşumu sağlanır yalnız burada kamış donanımının yaptığı görevi kullanıcının dudağı yapmaktadır. Kullanıcının dudağı birbirinden ayrılmayacak şekilde müzik aletinin metal ağızlık bölümüne dayanmaktadır. Bu sayede dudaklardan dış tarafa doğru zorlanan hava akımı (nefes), dudakları hareketle titreşime geçirir sonrasında ise dudaktaki titreşim boru (tüp) içindeki havayı titreşime geçirir böylece sesin çıkarımı sağlanmış olur. Trompet, korno, tuba, trombon gibi çalgılardır. Bakır üflemeli çalgı aletlerinin bazı çeşitlerinde ses aralıklarının arttırılması ve kromatik (yarım ses, ton aralıklarla) seslerin çıkarılması için piston denilen sistem kullanılmaktadır. (Tuba gibi).

3). Diğer nefesliler: Zurna, kaval, sipsi, mey, tulum gibi örneklendirebiliriz. Bunların yanı sıra nefesin de içinde kullanıldığı bir başka çalgı türü de tuşlu nefesli çalgılar (melodika ve mızıka) olarak adlandırılmaktadırlar.

Üflemeli müzik aletlerini çalabilmek meşakkatli bir iştir. Sesin tam olarak istenilen şekilde çıkması için nefes ve parmakların uyumu çok önemlidir. Üflemeli çalgılar, birbirlerinden keskin ölçülerle ayrılmamışlardır. Bazı bakır üflemeli çalgılar sesin çıkış şekline kullanış biçimine göre tahta üflemeli çalgılar sınıfına da girmektedirler. Ürünün metal olması bu konuda bizi yanıltmamalıdır. Bu müzik aletleri içinde bizim en çok aşina olduğumuz flüt ve zurnadır. Üflemeli çalgılar elbette bu kadarla sınırlı değildir ve çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

 

Üflemeli Müzik Aletleri

Üflemeli müzik aletleri, hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan orkestraların nerdeyse vazgeçilmezleri arasına girerek popülaritesini ve önemini gün geçtikçe arttıran bu bağlamda törenlerde, düğünlerde, eğlencelerde, solo ve koro performanslar olmak üzere birçok alanda kullanım olanağı sunan aletlerdir. Bilindiği üzere herhangi bir müzik aletinden ses çıkarımı sağlayabilmek için bir titreşimin oluşturulması gerekmektedir. Üflemeli müzik aletleri çeşitlerine bakacak olursak; 

* Ney,                                                    * Tulum,

* Obua,                                                 * Mey,

* Zurna                                                  * Tuba,

* Korno,                                                 * Trompet,

* Trombon,                                           * Çığırtma,

* Saksafon,                                            * Argun,

* Mızıka,                                                * Gayda, 

* Kaval (Dilli kaval ve dilsiz kaval),    * Flüt (Pikolo yan flüt ve alto yan flüt),

* Fagot (Kontra fagot),                       * Melodika (Tuşlu nefesli çalgı olarak),

* Klarinet (Klarnet, halk arasında gırnata ve kırnata olarakta adlandırılmaktadır.) – (Bas klarinet, pikolo klarinet),

gibi müzik aletleri farklı alanlarda kullanım ihtiyaçlarına karşılık vermektedirler. Üflemeli müzik aletleri, farklı kültürel değişimler ve etkileşimlerde yaşamışlardır. Farklı kullanım alanları, yapı ve teknik özellikleri, donanımında kullanılan ham maddeler ve el işçilikleri bu müzik aletlerinin ses performanslarını, maliyet ve fiyat seçeneklerini doğrudan olarak etkilemektedirler. Üflemeli müzik aletleri güvenilir ve avantaj sağlayan ürün tedarikçilerinden uygun fiyat ve performans seçenekleri temin edilebilirler. Şimdiden iyi eğlenceler, müzikle kalmanız dileğiyle.

Sıralama:

TÜKENDİ
Yamaha YFL 212 Yan Flüt
%12İndirim
4,750.00TL
5,400.00TL
TÜKENDİ
Mi Karar Erik Mey 21 cm ( Kamış Hediyeli)
%27İndirim
165.00TL
225.00TL
TÜKENDİ
Re Karar Erik Mey 22 cm ( Kamış Hediyeli)
%27İndirim
165.00TL
225.00TL

Üflemeli Nefesli Çalgılar

Üflemeli Nefesli Çalgılar, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Üflemeli Nefesli Çalgılar tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Üflemeli Nefesli Çalgılar

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.