İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Ney

Ney

Ney, yapı özelliği bakımından kaval şeklinde olarak kamıştan yapımı gerçekleştirilen üflemeli nefesli çalgı aletleri arasında yer alan bir müzik aletidir. Dünya genelinde tasavvuf müzik türünün sembolü haline gelen neyler Türk sazı şeklinde de adlandırılmaktadırlar. Ney icrasında kullanılan üfleme tabiri aslında derin bir anlama içermekte YÜCE ALLAH’ın yaratılış da ruhu üflemesi ile ilişkilendirilmektedir. Ney’in icrası esnasında üfleme aşamasında ‘’Hû’’ sesi çıkarılmakta buradaki ‘’Hû’’ sesi ‘’O’’ şeklinde yani ALLAH olarak adlandırılmaktadır. Boş bir kamıştan üretimi yapılan ney çalgı aletinin 6 adet ön çalınım deliği ve arka tarafında ise 1 adet delik bulunmaktadır. Ney çalgı aletinin kullanımını icrasını yapan kişiye ‘’Neyzen’’ denilmektedir. Ney müzik aletlerinde bir oktav olarak tiz yapılmasına ‘’Nısfiye’’ denilmekte olup birbirlerinden farklı şekilde yarım ses aralıklarında akort yapılmasına ‘’Ma’beyn’’ denilmektedir. Neyde sesin çıkması üflemenin şiddetine bağlı olarak değişmekte olup neyler geniş yelpazede icra imkanları sunacaktır. 

 

Ney müzik aleti yapı özellikleri yönünden kamış, başpare, parazvane şeklinde olarak 3 ayrı kısımdan oluşmaktadır. Neyin sağlıklı ve uzun ömürlü kullanımı için bakımının peridoyik olarak yapılması gerekmektedir. Türkçe adlandırmada ‘’Ney’’ olarak, diğer adlandırmalarda ise; nye, nay, nai, karghy ve tuiduk şeklinde olmaktadır. Kaşgarlı Mahmut, Divân-ı Lügati’t Türk adlı eserinde Türk kültürünü anlatırken ölüm ve acıların anlatılmış olduğu sagularda ve törenlerde bu müzik aleti kullanıldığı aktarılmaktadır. Bu müzik aleti için Arap toplumlarında ‘’Mizmâr’’ denilirken, Romanya’da ‘’Nayu’’ şeklinde adlandırılmaktadırlar. Ney çalgı aletinin en eski tarihte Sümer toplumunda icra edildiği ve dini törenlerde önemli bir yere sahip oldukları aktarılmaktadır. Günümüzde tasavvuf ve mesnevi de yaygın olarak kullanılan ney çalgı aletinin, icrası noktasında; Mehmet Said Dede, Şeyh Mustafa Nakşi Dede, Halil Can, Yavuz Ballıoğlu, Kutb-ün Nayi Niyazı Sayın, Fikret Bertuğ, Kutb-ün Nayi Osman Dede gibi daha birçok isim ön plana çıkmaktadır.

 

Ney Fiyatı

Ney fiyatı, üretimlerindeki ham madde özellikleri ile el işçilikleri özelliklerine göre değişmekte olup yapı ve teknik özellikleri ile de farklı fiyat aralıklarında olmaktadırlar. Üretimlerinde seçeneklerine göre donanım bazında metal, ahşap, cam ve plastik gibi maddeler kullanılan bu seçenekler fiyatları doğrudan etkilemektedir. Kullanım alanına uygun olan ney modellerini uygun fiyat ve performans seçenekleri doğrultusunda garanti olanakları tanıyan güvenilir olan yerlerden temin ederek icralarını gerçekleştirebilirsiniz.

Sıralama:

Ney

Ney, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Ney tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Ney

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.