İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Klarnet

Klarnet

Klarnet, ortaya çıktığı dönemlerde genel olarak abanoz ağacından olmak üzere sert ve dayanıklı ağaçlardan üretimi yapılan üflemeli nefesli çalgılar grubuna dahil olan bir müzik aletidir. Klarnetin bölümlerini incelediğimizde alt ve üst gövde donanımları şeklinde; ağızlık olarak adlandırılan bek, bilezik, fıçı olarak adlandırılan barel, kamış ve kalak olarak adlandırılan pavillon gibi parçalara sahiptir. Metal ve ebonitten de türleri bulunan bu çalgı aletleri silindir bir gövde formuna sahiptir. Klarnetler ses bölgeleri bakımından dört farklı bölge olarak ince, kalın, kötü ve orta özelliklere sahip olup icraları noktasında çift ve üç dil tekniği olmak üzere yaygın olarak tek dil çalım tekniği ile icra edilmektedir. Nefesli saz müzik aleti olarak Fransızca isimli ‘’Chaumeau’’ aletinin klarnetin atasının olduğu bilinmektedir. Klarnetlerin zaman içerisinde dönüşümlerine ve gelişmesine Mozart, Charistoph Denner, Klose Boehm, Ivan Müler gibi isimler oldukça etkili olmuşlardır. Klarnet kalsik, caz ve pop müziklerde yaygın bir şekilde kullanılarak konservatuvarlarda ve orkestralarda vazgeçilmez enstrüman olmuşlardır.

 

Klarnetlerin farklı yapı ve teknik özelliklerde türleri bulunmakta olup bunlar; re ve do küçük klarnet, mi bemol küçük klarnet, mi bemol alto, si bemol bas ve la bas klarnet, si bemol kontra bas klarnet, si bemol klarnet ve la klarnet gibi vb. olarak adlandırılmaktadırlar. Bu klarnetler arasında si bemol klarnet, mi bemol küçük klarnet, si bemol bas klarnet ve la klarnet türleri yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Klarnetlerin notaları sol anahtar üzerine yazılırken ses aralıkları dört oktav olmaktadır. Bu oktav özelliği sayesinde kromatik ve diatonik sesler elde edilmektedir. Klarnetler gösterişli ve hızlı olarak adlandırılan arpej, grupetto, tril ve tremolo gibi ses figürlerini başarıyla atik bir şekilde icra edilebilmektedirler. Türkçe isimlendirmelerde ‘’Gırnata’’ olarak, Yabancı kaynak ve nitelendirmelerde ‘’Clarinet’’ olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’de klarnetlerin icrası noktasında; Şükrü Tunar ve Mustafa Kandıralı öne çıkarken yine son yıllarda Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı, Kamucan Yalçın, Göksun Çavdar, Tolga Akşit ve Bülent Altınbaş gibi isimler bulunmaktadır. Dünya’da ise klarnetin icrası noktasında; Giora Feidman, Alain Damiens ve Sarah Elbaz ön plana çıkmaktadırlar.

 

Klarnet Fiyatı

Klarnet fiyatı, yapı ve teknik özellikleri ile üretildikleri ham maddelerin bileşenlerine, üretim standartları ve el işçiliği seçeneklerine göre değişmekte olup farklı marka ve model özellikleri fiyat aralıklarını doğrudan etkilemektedir. Klarnetlerin metal yapı formlarında ve ebonit denilen malzemelerden yani sert kauçuk form yapısında olan maddelerden yapılmış türleri mevcuttur. Size ve kullanım alanınıza uygun olan klarnet modellerini uygun fiyat ve performans seçeneklerinin ile garanti olanakları doğrultusunda güvenilir olan yerlerden sağlıklı bir şekilde temin edebilirsiniz.

Sıralama:

Klarnet

Klarnet, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Klarnet tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Klarnet

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.