İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Mey

Mey

Mey, çalgı aleti bir oktavlık ses etkileşim alanına sahip olarak ceviz, kayısı, erik ve gürgen gibi ağaçlardan üretimi yapılan bir gövdeden ve ağızlık kısmındaki yassı biçiminde kamıştan ses çıkarma işlemi gerçekleştirilen üflemeli nefesli bir müzik aletidir. Bu müzik aletinin Orta Asya, Güney Kafkasya ve Mezopotamya’da yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Mey müzik aleti köklü bir değişim yaşamayan diatonik bir çalgı aleti olarak kullanılan bir çalgı aleti olmak da 9 ve 10 ses perdeli türleri Türkistan ve Azerbaycan’da kullanılarak bu müzik aletine balaban veya duduk da denilmektedir. Bu çalgı aletinde deliklerin yarım açılması ve dudakların yardımı ile birlikte üfleme teknikleri ile kromatik sesler elde edilebilmektedir. Sesi hafif olan meylerin oda tarzı toplantı salonları ve kapalı mekanlarda icrası sağlanmakta, kamış üzerindeki kıskaç özelliği ile ses düzeyi inceltilerek kalınlaştırılabilmektedir. Kıskaç donanımının kamış aparatı üzerinde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirilmesi ile bir perdelik olan ses değişimi meydana getirilmekte ve tüm müzik aletlerinde uyumlu olarak kullanım imkanı bulanabilmektedir.

 

Mey üflemeli nefesli müzik aleti yapı ve teknik özelliklerine göre ana, orta ve cura şeklinde sınıflandırılmakta olup mey çalgı aletinin nota yazımında ‘’fa’’ anahtarı kullanılmakta iken, Türk müziği kapsamında nota ölçüsünde ‘’sol’’ anahtarı kullanılarak yazılmaktadır. Bu çalgı aletinin yedi adet üst kısmında ve bir adet arka bölümünde olmak üzere 8 adet ses perdesi bulunmakta olup kıskaç aparatı ile akort sağlanabilmektedir. Kullanılmadığı zamanlar içerisinde meylerin kamışının ağız bölümüne ağızlık donanımı takılarak esneme olması durumunun önüne geçilebilmektedir. Meylere Helenistik zamanlarda Mısır’da olan bulgular bulunmakta ve kamışlı borular genelinde ‘’Mait’’ olarak adlandırılmışlardır. Mey müzik aletinin icrası noktasında Dünya genelinde ve Türkiye’de Erkan Oğur, Emre Sınanmış ve Ertan Tekin öne çıkarken Azerbaycan’da Alihan Samedov ve Ermenistan’da Djivan Gasparian ön plana çıkmaktadırlar. Mey Dünya’da farklı adlandırmalara sahip olup bunlar; Türkiye’de ‘’Mey’’ olarak, Azerbeycan, Özbekistan ve İran’da ‘’Balaban’’ olarak, Dağıstan’da ‘’Yastı Balaban’’ olarak, Ermenistan’da ‘’Duduk’’ olarak, Gürcistan’da ‘’Duduki’’ olarak,  Kore’de ‘’Hyanpiri’’ olarak, Çin’de ‘’Guanzi’’ olarak, Japonya’da ‘’Hichiriki’’ olarak ve Kırgızistan’da ‘’Kamış Sirnay’’ olarak adlandırılmaktadırlar.

 

Mey Fiyatı

Mey fiyatı, ulaşılabilir düzeylerde olarak farklı marka ve model seçenekleri ile yapı ve teknik özelliklerine göre değişkenlik göstermekte olup ham madde ve el işçilikleri fiyat aralıklarını etkilemektedir. Her bütçeye uygun fiyat seçenekleri olan bu müzik aletini uygun fiyat ve performans seçenekleri ile güvenilir yerlerden garanti seçenekleri ile temin edebilirsiniz.

Sıralama:

TÜKENDİ
Mi Karar Erik Mey 21 cm ( Kamış Hediyeli)
%27İndirim
158.40TL
216.00TL
TÜKENDİ
Re Karar Erik Mey 22 cm ( Kamış Hediyeli)
%27İndirim
158.40TL
216.00TL

Mey

Mey, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Mey tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Mey

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.