İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Vurmalı Müzik Aletleri

Vurmalı Müzik Aletleri

Vurmalı müzik aletleri, geniş bir kapsamda ele alınarak sınıflandırılmaktadır. Genel çalgı aletleri içerisinde yer alarak genel kapsamda herhangi bir cisim ile vurulma, sürtülme, ovulma veya çalkalama tarzında olarak etkiler ile ses üretimi gerçekleştirilebilen nesneler vurmalı müzik aletleri olarak bu gruba dahil olmaktadırlar. Tarihsel süreçte ortaya çıkışları ve gelişimleri dikkate alındığında tarihçi ve antropologlar tarafından ilk müzik aletleri olabileceği görüşü belirtilmektedir. Vurmalı çalgılar; def, darbuka, davul, gong, kudüm, kastanyet, bendir, çalpara, trampet ve ağız kopuzu gibi vb. olarak örneklendirilebilirler. Bu müzik aletleri askeri müziklerde ve törenlerde kullanılarak motivasyon açısından da oldukça önemli olmuşlardır. Ayrıca caz, pop, hip – hop ve rock müzik türlerinde de kullanılmaktadırlar.

 

Vurmalı çalgılar, genel anlamda olan çalgı aletlerinin büyük bir bölümünü bünyesinde barındırarak önemli bir konuma gelmişlerdir. Türkçe’de vurmalı çalgılar olarak, Latince adlandırmalarda ise percussus ve percussio şeklinde yani perküsyon olarak isimlendirilmektedirler. Perküsyon çalgı aletleri yapı ve teknik özellikleri bakımından diğer müzik aletlerine göre basit düzenlerini hala koruyabilmektedirler. Bu çalgı aletleri savaşlarda, düğünlerde, dini tören ve ayinlerde kullanılarak ihtiyaçlara çözümler üretmişlerdir. Bu müzik aletlerinin çalınma şekilleri ve özellikleri adlandırmalarda da etkili olmuştur.

 

Vurmalı çalgı aletlerinin sınıflandırılmalarını yapı ve teknik ile çalınım özelliklerine göre kendi içerisinde bilimsel olarak 4 farklı şekilde sınıflandırılmaktadırlar. Bunlar;

 

1).Sesin üretilmesine göre vurmalı olan çalgılar: Üretim çıkış biçimlerine göre, yine kendi içlerinde.

1.a). İdiofon: Yapıların titreşmesi ile ses üretimi oluşmaktadır. Marimba, büyük ziller, el zilleri ve celesta olarak örneklendirebiliriz. 

1.b). Membranofon: Zarların titreşmesi ile ses üretimi gerçekleşir. Yer davulu, bendir, darbuka, kös, bongo, timpani ve tom-tom gibi vb. olarak örneklendirebiliriz.

1.c). Kordofon: Bu müzik aletleri telli grubunda da yer alarak bazı özellikleri bakımından perküsyon sınıfına dahil olmaktadır. Kanun, piyano ve santur gibi vb.

1.ç). Aerofon: Bu müzik aleti üflemeli sınıfta olanların haricinde vurmalı aletler olarakta kullanılmaktadırlar. Siren, tabanca ve borazan çalgı aletleri gibi vb.

1.d). Ses üretimi elektrik aracılığı ile gerçekleştirilen çalgı aleti olarak hoparlöre gereksinim duymakta olup mıdı cihazları ve teremin gibi örneklendirilebilir.

 

2). Müzikal özelliklerine göre sınıflandırılan müzik aletleri: Frekans özelliklerinin belirlenebilir veya belirlenebilir olmayan şeklinde.

2.a). Belirlenebilir frekanslı çalgı aletleri: Mızıka, marimba, harp, timpani, vibrafon gibi vb. 

2.b). Belirlenebilir frekanslı olmayan çalgı aletleri: Davul, bass davul, tenor davul ve zil gibi vb. 

 

3). Gündelik bilgi bazında adlandırılan vurmalı müzik aletleri: Farklı toplum ve kullanımlara göre kullanıcısının sağladığı isimler; bateri, bakır kaplar, tef, metal borular ve süpürgeler gibi vb.

 

4). Toplumların farklı kültür ve geleneklerine göre olan vurmalı müzik aletleri: Bu müzik aletleri toplumların köken ve kültürleri bazında isimlendirilebilmektedirler.

4.a). Folklorik biçimindeki vurmalı müzik aletleri: Cajon, tabla ve berimbau gibi vb.

4.b). Modern-yaygın şeklinde isimlendirilen çalgı aletleri: Bateri ve davul setleri klasik veya elektronik davul olarak orkestralarda kullanılan.

 

 

Vurmalı Müzik Aletleri Fiyatı

Vurmalı müzik aletleri fiyatı, yapı ve teknik özelliklerinin yanında farklı marka ve modellere de göre de değişmektedir. Kullanım alan ve amacının belirlenerek beğeni ve isteklere göre bu müzik aletleri her bütçeye uygun şekilde makul fiyatlarda bulunmaktadırlar. Birbirinden farklı olan müzik aletlerini uygun fiyat ve performans seçeneklerinin yanında garanti olanakları doğrultusunda temin edebilirsiniz.

Sıralama:

Vurmalı Müzik Aletleri

Vurmalı Müzik Aletleri, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Vurmalı Müzik Aletleri tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Vurmalı Müzik Aletleri

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.