İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Bateri

Bateri

Bateri, vurmalı çalgılar grubuna dahil olan; davullar ve zil gibi vurmalı enstrümanların oluşturduğu bir çalgı takımına verilen ad olarak tanımlanabilmektedir. Müzik aletleri kategorisinde, vurmalı çalgılara köken olarak baktığımızda tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte, müzik enstrümanlarının ilk olarak meydana çıkış süreçleri vurmalı çalgılar neticesinde gerçekleşmiştir. Fransızca’da, ‘’batterie’’ şeklinde olup Türkçe’mize, ‘’bateri’’ şeklinde geçmiştir. İngilizce’de ‘’drum’’-(davul), olarak adlandırılmaktadır. Biz de davul denildiği zaman genelde aklımıza ilk olarak asma davul gelmektedir. İşte bu yüzden bu ayrımı tam net olarak yapabilmek için bateri kelimesi daha yoğunluklu olarak kullanılmaktadır. Türkçe’de bateri sözcüğü ‘’davul’’, ‘’davul takımı’’, ‘’davul kiti’’ ve ‘’davul seti’’ olarak da kullanılmaktadır. Genellikle müzikte ritim (usul), tutmaya fayda sağlar. Genel değerlendirmeler sonucunda çoğunluğun aktardığı gibi baterinin sadece salt mana da hızlı olmaktan ibaret olan, bir çalgı grubu olmadığını belirtmek gerekmektedir. Bu bağlamda müzik içerisinde akıcı bir şekilde ilerlemesi ve denge kurması gerekir. Bateri bazında, standart mana da bir bateriyi incelediğimizde; 5 davul ve 3 zilden meydana gelmektedir. Bunları açıklayacak olursak;

 

* Davullar:

1). Bas Davul – (Kick veya Cross),

2). Trampet – (Snare drum),

3). Yer Tomu – (Floor tom),

4). Tom 2 – (Alto davul),

5). Tom 1 – (Alto davul).

* Ziller:

1). Hihat – (Hayet),

2). Ride – (Rayd),

3). Crash – (Kreş).

 

İsteğe göre; davul ve zil seçenekleri de mevcut olup, eklemeler yapılabilmektedir. Standart olan bir bateriye (davul seti), davul olarak Gong, Octoban, bass ya da bir bas davul daha eklenebilmektedir. Zil ekleme noktasında ise China, Splash, Bell bell veya Raw vb. gibi bateri sistem elemanları ek olarak ilave edilebilmektedir. Bunlarla doğrudan bağlantılı olarak bateri takımında ek donanım aparatları da bulunmaktadır. Bu aparatlar;

* 1 Adet Trampet Sehpası,

* 1 Adet Hihat Sehpası,

* 2 Adet Zil Standı,

* 1 Adet Bas Davul Pedalı.

 

Davul çalınımı için kullanılan çubuklar (sopalar) baget olarak adlandırılmaktadırlar. Yalnız burada icrası gerçekleştirilen müzik çeşidini göre tokmak veya fırça, baget yerine kullanılabilmektedir. Bagetlerin farklı boyut ve kalınlıkları mevcut olup, bu alanda ince bagetler genel kullanımlar da caz müzikte kendisine yer bulmaktadır. Baget türleri arasında en çok kullanımı gerçekleştirilen baget, 5A ve 5B özelliğindeki ürünlerdir. Bagetler genelde tahta formunda olup demir bagetler de yine mevcuttur. Demir bagetler bu alanda profesyonel bateri kullanımı gerçekleştiren müzisyenler tarafından uzun vadede zararları nedeniyle pek önerilmezler ancak farklı bir boyutta öne sürülen fikir noktasında, elleri güçlendirmek için isteğe göre tercih edilebilmektedirler. Bateri kullanımında, bateriyi çalarken el aracılığıyla vurulması lazım olan yerlerde baget, bas davul ve hihat (hayet) için ise ayaklar kullanılmaktadırlar. 

Bateri kullanımı için nota bilgisi, iyi derece de bir müzik kulağı olması ve ritim duygusu unsurları önemli bir yer teşkil etmektedir. Düzenli antrenmanlar ve denge unsuru çok önemi olup, bunlar mevcut olmayıp sadece hız noktasında iyi olunduğu düşünülüyor ise bu davulun icraasında başarılı bir çalınma işlemi sağlanamaz, dolayısıyla bir fayda sağlanamayacaktır. Planlı ve düzenli bir biçimde metronom ile çalışılması; double-stroke, single-stroke, paradidle, double-paradidle, altılamalar, üçlemeler vb. el teknikleri ve dörtlük ritimlerin üzerine dörtlük, sekizlik ve onaltılık olmak üzere kick (bas davul) vuruşları vb. sağ ayak teknikleri (pedal tercihlerine göre sol ayak içinde aynı antrenman seçenekleri uygulanabilmektedir). Hihat ile olan antrenman çalışmalarında ise dörtlük ve sekizlik daha sonra onaltılık saymak gibi sol ayak kısımı teknikleri ve bunlara ek olarak önemli bir yer tutan ayak ve el kombinasyonları, iyi kullanıma yönelik değişik varyasyon teknikleri üzerinde alıştırmalar yapılması önemli faydalar sağlayacaktır. Bateri çalan kişiye baterist denilmektedir. Sonuç olarak baktığımızda bateri icrası için diğer birden fazla müzik enstrümanlarının yanı sıra, daha fazla bir şekilde çaba sarf edilmekte ve bu bağlamda vücudun hemen hemen bütünü aynı zaman diliminde koordineli, uyumlu bir biçimde kullanılmaktadır. Ritim duygusunun öneme sahip olduğu bateri de vücudun bütün uzuvları aktif, uyumlu ve organize olarak çalıştığı için zamanla bateriye alışıldıkça, uyum sağlanıldıkça ve üst kademelere doğru geçildikçe bateristler ayaklarını ve ellerini bağımsız bir şekilde kullanmaya başlamaktadırlar. Bateri çalmak hakikaten kolay bir iş değildir. Pop, rock ve metal gibi müzik türleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan bateriler; eğlence merkezleri, konserler ve düğünlerde oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olup akustik formda olarak hoş bir ses ve müzik keyfi sağlamaktadırlar. Bu bağlamda Dünya’da bu alanda ünlü olan davulcular örnek verecek olursak; Vinnie Colaiuta, Dave Weckl, Denis Chambers, Don Famularo, Steve Gadd ve Tony Royster gibi adları sayabiliriz. Türkiye`den ise Volkan Öktem, Cengiz Baysal ve Doğaç gibi adları örnek verebiliriz. Günümüzde kullanımı ve popülaritesi gün geçtikçe artmaktadır. 

 

Bateri Fiyatları

Bateri fiyatları, bu alana yönelimin ve kullanımın artmasıyla birlikte doğrudan bağlantılı olarak maliyet ve performans bazlı olarak farklılıklar göstermektedirler. Bateriyi oluşturan, bir araya getiren farklı her bir donanım ve aparatlarda birbirinden farklı ham maddeler kullanıldığı ve farklı işçilikler uygulandığı için tüm bunlar maliyetleri etkilemektedir. Kalite üretim standartları takım halinde bulunan bateri müzik aletinin azalan ve artan fiyat skalalarını oluşturmakta. Ürün donanımlarında metal, ahşap, deri ve plastik bileşenleri mevcut olup, bu bağlamda üretildikleri ham maddenin kalitesine ve türlerine, sağlamlılık ve dayanıklılıklarına ve de çıkardıkları ses özelliklerine göre parasal anlamda kıymetleri artmaktadır. Eğlence hayatımızın adeta vazgeçilmezi haline gelen baterilerin temini için öncelikle kullanım alanımızı iyi belirlemeli ve buna uygun bir şekilde teminini gerçekleştirmeliyiz. Çocuk ve yetişkin bateri çeşitlerinin yanında profesyonel ürün çeşitlilikleri gerekli üretici ve tedarikçiler bazında satışa sunulmaktadır. Ürün donanımlarına farklı seçenekler de eklenebildiği için fiyat çeşitliliği çoktur. Güvenilir firma ve tedarikçiler tarafından bu ürünlerin temin edilmesi konusu oldukça önemlidir ve ileri ki aşamalar da bizlerin yararına olacaktır. Müzikle kalmanız dileğiyle.

Sıralama:

Bateri

Bateri, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Bateri tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Bateri

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.