İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Darbuka

Darbuka

Darbuka, dış yapısı itibariyle metal, toprak ve ahşap malzemelerden olmak üzere yüzey donanımına deri veya plastik gerdirilerek üretimi gerçekleştirilen silindir bir formda olan yuvarlak gövdenin orta bölümü boğumlu bir yapıda olan bir çalgı aletidir. Bu çalgı aletinin tarihsel sürecinde günümüz darbukasına benzer yapıda olan müzik aletleri Dünya’nın farklı yerlerinde Orta Asya, Anadolu, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Güney Asya, Balkanlar ve Mezopotamya bölge ile uygarlıklarında kullanım alanı bulmuşlardır. Darbuka bölgesel bazda farklı adlandırmalara göre; tömbek, dümbek, debulak, deplek, darbeki ve dümbelek gibi adlandırmalara sahiptirler. Bu müzik aleti Türk müziğinde tempo tutma konusunda oldukça başarılı olup Anadolu’da yaygın olarak kadınlarımız aracılığı ile ev toplantıları, altın günleri ve düğünlerde olmak üzere kullanımlara çözümler üretmektedirler. Türk halk ve Türk sanat müziğinde kullanım alanı bulmaktadırlar. 

 

İnsanlar önceki zaman dilimleri içerisinde haberleşme için darbukaya benzer olan çalgı aletleri ile iletişim kurmuşlardır. Ses ve tını bakımından zengin ses aralıklarına sahip olan bu aletlerde solo ve koro performansları rahatlıkla icra edilebilmektedir. Kullanımının gerçekleştiği ilk dönemlerde topraktan üretimi yapılan bu enstrümanlar daha sonra yine sırsız toprak malzemesi, bakır, porselen, alçı, cam, ahşap, demir ve alüminyum gibi dış malzemelerden üretilmişlerdir. Bu aletlerin dış yüzeylerine doğal hayvan derisi veya sentetik deri gerdirilmekte plastik malzemede kullanılmaktadır. Kasnağa gerdirilen deri darbuka üzerinde bulunan vidalar yardımı ile sabitlenerek gerginliğe göre ton ayarı yapılmaktadır. Bu çalgı aletinin gövde bölümüne farklı kültürler bazında süsleme ve işlemeler yapılmaktadır. Darbuka müzik aletinin icrası noktasında Türk virtüözler olarak; Burhan Öçal, Mısırlı Ahmet olarak bilinen Ahmet Yıldırım, Hüseyin İleri, Hamdi Akatay ve Balık Ayhan olarak bilinen Ayhan Küçükboyacı gibi isimler darbuka konusunda önemli isimler öne çıkmaktadırlar.

 

Darbuka Fiyatı

Darbuka fiyatı, yapımlarında kullanılan malzemelerin çeşitliliğine ve ses performanslarına göre değişkenlikler gösterirken farklı marka model seçenekleri de fiyat aralıklarında çeşitli seçenekler sunmaktadır. Darbukaların donanımlarında farklı seçeneklerde üretilmek üzere ahşap, metal, cam ve toprak dış yapılar ile plastik, deri ve suni deriler kullanılmakta olup özel tasarım olan işlemeli ürünlerde bulunmaktadır. Darbukaların üretildiği malzemeler ses ve tınıları da bu yönde etkilemektedir. Uygun fiyat ve performans aralıkları ile beğeni ve isteğe göre darbuka çeşitleri garanti seçenekleri ile temin edilebilir.

Sıralama:

Darbuka

Darbuka, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Darbuka tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Darbuka

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.