İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Asma Davul

Asma Davul

Asma davul, yuvarlak bir yapıda olarak büyük bir kasnağın üzerine deri gerdirilme işlemi yapılarak iki uçtan monte edilen kayışlar aracılığı ile boyuna asılan değnek, tokmak ve çubuklar aracılığı ile çalınımı sağlanan vurmalı müzik aletidir. Tarihsel süreçte bilinen en eski çalgı aletlerinden olan asma davulların şekilleri değişse dahi Dünya’nın hemen hemen her noktasında bir çalgı aleti olarak kullanılmaktadır. Türkçe adlandırmalarda davul sözcüğü; tuğ, tabıl, tavul, küvgür, babıl, tuvıl ve köbürge gibi isimlendirilmekte olup davul icrasını gerçekleştiren kişilere davulcu, tabbal veya tabilzen denilmiştir. Türk kültüründe davullar geleneksel törenlerde düğün, kına, cirit oyunu, asker uğurlama törenleri, güreş, bayram ve sahur gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmakta duygu ve düşünceleri de aynı zamanda anlamlı bir şekilde yansıtmaktadırlar. Bando müzik aletlerinde kullanılan baget donanımı ile icrası gerçekleştirilen küçük yapıdaki davullara trampet denilmektedir. Davulların genel kullanımlarında müzik aleti olarak yer almalarının yanı sıra eski dönemlerde kabileler arasında uyarma olayları, haberleşme faaliyetleri, savaşlar ve fetihlerde kullanıldıkları bilinmektedir. Bu kullanımlar ile birlikte günümüzde orkestralarda ve düğünlerde yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

 

Asma davullar iki ana bölümden oluşmak üzere kasnak üzerine geçirilen derilerin ton tutma işlemini sağlamak amacıyla farklı bağlama işlemleri ile bağlantı noktaları ile istenilen oran düzeyinde gerdirilme işlemi yapılabilmektedir. Tarihsel süreçte bölgesel bazda Eski Mısır, Uzakdoğu, Orta Asya, Afrika, Amerika ve Anadolu’da bu müzik aleti dans etmek ve yine iletişimler amacıyla kullanılmıştır. Davulların kasnak donanımları ceviz, ıhlamur, meşe ve köknar gibi vb. ağaçlardan yapılmakta olup kasnak üzerine geçirilen deriler koyun, keçi ve dana gibi hayvanların derilerinden yapılmakta olup kayışlar ile de son hallerini almaktadırlar. Kasnağa ıslak olarak geçirilen derilerin kuruma işlemleri esnasında çatlamalarının önlenmesi amacı ile zeytinyağı veya susam yağı ile yağlanma işlemleri yapılmaktadır. Doğal derilerin yanı sıra plastikten ve suni deriden oluşturulan davullar da bulunmaktadırlar. Davulların boyuna asılma işleminden sonra icraları sırasında sağ el ile tokmak sol el ile çubuk kullanılarak güçlü vuruşlarda tokmak, zayıf vuruş tekniklerinde ise çubuk donanımı kullanılarak çalınım gerçekleştirilir. Asma davullar farklı boyutlarda çocuk ve yetişkin boyutlarında isteğe göre temin edilebilmektedir.

 

Asma Davul Fiyatı

Asma davul fiyatı, ham madde özellikleri bazında ahşap ve deri özellikleri ile el işçiliklerine göre değişkenlik göstermekte olup farklı marka ve modellerde üretilmektedirler. Asma davulların doğal deri yapıda üretilenleri plastik yapıda olanlara göre işlemeli seçeneklerle de daha yüksek fiyat aralıklarındadırlar. Asma davulların her bütçeye uygun olacak tarzda fiyat aralıkları mevcut olup uygun fiyat ve performans aralığındaki ürünler garanti olanakları çerçevesinde güvenilir yerlerden temin kullanım alan ve amaçlarına uygun olarak temin edilebilmektedirler.

Sıralama:

Asma Davul

Asma Davul, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Asma Davul tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Asma Davul

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.