İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Telli Müzik Aletleri

Telli Müzik Aletleri

Telli müzik aletleri, tellerin titreşmesi ile ses üretimi sağlanan donanımlarının haricindeki parmak ve ekipmanlar yardımı ile yani pena, mızrap ve yay aracılığı icrası gerçekleştirilen müzik aletlerindendir. Bu müzik aletlerinin yaygın olarak toplumların kültür ve geleneklerine göre şekillenme ve nitelendirilme durumları olmuş, toplumdan topluma bu çalgı aletlerinin türleri farklılıklar göstermiştir. Gelişen süreç içerisinde toplumların yaşayış tarzları müziğe yönelik ilgileri ve bu alandaki istekleri müziği doğrudan etki etmiş, bu etki ve değişimden çalgı aletleri de nasibini bu yönde almıştır. Günümüzde telli çalgılar evrensel bazda her toplum tarafından yaygın olarak rağbet görmektedir. Bu bağlamda müzik aletleri genelinde Türk kültüründe bağlama ve saz yaygın olarak kullanılmakta iken daha sonra gitar ve gitar çeşitleri de kullanılmaya başlamıştır. Telli çalgı aletleri yapı ve özellikleri bakımından bunu yanı sıra sesin ortaya çıkması ve oluşumu yönünden, üç ana başlık altında incelenmektedir. Bunları açıklayarak inceleyecek olursak şöyle sıralayabiliriz;

 

1). Tezeneli çalgılar: Alet üzerinde bulunan tellerin pena, mızrak vb. aracılığıyla veya parmaklar yardımıyla da çekip bırakılarak titreştirilmesiyle ses üretilmesi çalışması. 

Bu grupta bağlama ailesini incelediğimizde; divan sazı, cura, meydan sazı, dutar ve iki telli olarak örneklendirebiliriz. Yine genel olarak örneklendirmelerde; çeng, gitar, ukulele, tambur, ut, elektro gitar, balalayka, kanun, cümbüş, banjo, sitar, barbitos, tar, berimbau, şamisen, arp ve mandolin vb. müzik aletleri yer almaktadırlar.

 

2). Yaylı telli çalgılar: Bu sınıfa dahil edilen çalgılarda müzik aletinin tellerine değneğe monteli olan telin yani arşe/yayın karşılıklı olarak birbirlerine sürtülerek çekilmesi sonucunda bu bağlamda titreşimle birlikte ses oluşmaktadır. Yaylı telli çalgıların hareket çalım aşamalarına baktığımızda ise Türkçe özelinde ( Sopa - Kayma – Etki ) şeklinde sıralama ve adlandırma yapılırken Yabancı dil bazında olarak ise ( Stick - Slip – Effect ) şeklinde sıralanmakta ve adlandırılmaktadır. Bu alandaki aletleri örneklendirecek olursak; viyola, keman, kontrabas, viyolonsel, çello, elektro keman, kabak kemane, yaylı tambur ve kemençe şeklinde çeşitlendirebiliriz.

 

3). Vurmalı telli çalgılar: Bu gruba dahil olan çalgı aletleri donanımları üzerinde bulunan tellere donanım özelliğindeki çekiç mekanizması ile etki ederek vurulması ile titreşim elde edilmiş olur ve böylece ses oluşumu sağlanarak icra gerçekleştirilir. Bu alanda örneklendirme yapacak olursak; piyano ve org diyebiliriz. Bunun yanı sıra piyanolar vurmalı müzik aletleri olarak adlandırılan perküsyon sınıfına dahil edilebilmektedirler.

 

Telli çalgılar, donanımlarında bulundurdukları teller ile müzik aleti vasıflarını kazanmışlardır. Tel donanımlarına parmak, pena, mızrap veya yay ile dokunulduğunda, vurulduğunda ve tellere sürtülme işlemi uygulandığında oluşan titreşimler aracılığı ile hoş tını ve sesler çıkarmaktadırlar. Müzik aletlerinin icrası noktasında telli çalgılar geçmişten günümüze gelişen süreç içerisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta ve insanlar tarafından ilgi görmektedirler. Bu müzik aletlerini dinleme keyfinin yanı sıra, icrasını gerçekleştirip çalınma işlemini yaparak da deneyimlerimize yenilerini ekleyebilir ve keyifli anlar yaşayabiliriz.

 

Telli Müzik Aletleri Fiyatı

Telli müzik aletleri fiyatı, farklı sınıflara ayrılan telli çalgıların türlerine yapı ve teknik özellikleri ile marka modellerine göre değişmekte olup bu aletlerin donanımlarında kullanılan ham maddelerin bileşenlerine, el işçiliği seçeneklerine ve üretim standartlarına göre farklıklar göstermektedir. Kullanım alan ve amacına uygun olan telli müzik aletlerini uygun fiyat ve performans seçenekleri ile garanti olanakları sağlayan güvenilir yerlerden temin ederek kullanımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Her bütçeye uygun olarak makul fiyat aralıklarında telli çalgı aletleri bulunmakta olup beğeni ve isteklere göre temin edilebilir.

Sıralama:

Telli Müzik Aletleri

Telli Müzik Aletleri, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Telli Müzik Aletleri tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Telli Müzik Aletleri

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.