İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Bağlama | Saz

Bağlama

Bağlama, yapı olarak tekne ile sap donanımı genelinde eşik, burgu, perde ve tellerden meydana gelen tezene ile icrası gerçekleştirilebilen aynı zamanda tezenesiz parmakla da çalınabilinen bunların yanı sıra bu türdeki çalgı aletlerinin genel olarak ailesel sınıftaki adı olan müzik aletidir. Bağlama ve saz kelimeleri zaman içerisinde neredeyse eş anlamlı olarak kullanılmışlar tamamlayıcı olmuşlardır. Bağlama çalgı aleti kullanım alanı olarak yaygın bir şekilde Türk kültüründe kullanım imkanı bularak farklı boyut ve adlandırmalar ile Türk Dünyasında ağırlıklı olarak tercih edilmektedirler. Farklı yörelere ve tür özelliklerine göre farklı adlar ile adlandırmalar olup bunlar; bağlama, meydan sazı, tambura, divan sazı, onikitelli, ırızva, kopuz, çöğür, cura, bozuk ve saz gibi vb. adlandırmalara sahiptirler. Bağlama genelinde kısa ve uzun sap türlerinin yanında teknolojinin gelişmesi ile beraber elektronik donanım için mekanizmalar eklenerek amfiye bağlanımı gerçekleştirilen elektronik bağlamalar üretilmişlerdir. Sazların akort düzenleri farklı biçim ve metodlarda olmak da olup Türkiye’de olan halk müziği kapsamında bağlama akort düzenleri; bağlama düzeni, abdal düzeni, misket düzeni, kara düzen ve bozuk düzen gibi isimlerle söylenmektedirler.

 

Saz, çalgı aletlerinin tekne kısımları kütükten oyulma işlemi ile yaygın bir şekilde dut ağacından üretilerek bunların yanında gürgen ve kestane ağaçlarından da imal edilmektedirler. Bu çalgı aletlerinin klavye donanımları ardıç, limon, ak gürgen ve gürgen ağaçlarından, teknedeki göğüs bölüm tahtaları çam ve ladin ağaçlarından yapılmaktadırlar. Sazların icraları için önemli olan tezene aparatları kiraz ağacı kabuğundan üretilir iken artık yaygın olarak plastik yapılarda üretilmektedirler. Bağlama çalgı aletini parmak ile çalma teknikleri şelpe veya dövme olarak adlandırılmaktadırlar. Bağlamaların tel donanımları; alt bölümünde iki adet çelik tel bir tane sırma olan bam teli, orta bölümünde iki tane çelik olan tel ve üst bölümünde ise bir tane çelik tel ile bir tane sırma bam teli yer almakta olup 7 telli özelliktedir. Sazların klavye donanımlarında kullanılan burgular gerdirme ile akort düzenlerini sağlayarak icralar için oldukça önemlidirler. Perde donanımları klavye bölümlerine naylon yapıların montajı sağlanarak oluşturulmaktadırlar.

 

 

Bağlama Fiyatı

Bağlama fiyatı, ham madde özellikleri ve el işçiliği özellikleri ile değişiklikler göstermekte olup farklı markaların model seçeneklerine göre doğrudan değişmektedirler. Bağlamaların üretildikleri ağaçların türleri bu müzik aletlerinin ton ve tını özelliklerini etkilemektedir. Dolayısıyla bağlama fiyatları da bu seçeneklere göre değişkenlik göstermektedir. Kullanım alan ve amacına uygun olan bağlamalar uygun fiyat ve performans seçenekleri ile garanti olanakları doğrultusunda güvenilir olan yerlerden temin edilebilir. Başlangıç seviyesi ve profesyonel kullanımlar için olan saz modelleri ile hoş müzik icraları gerçekleştirebilirsiniz.

Sıralama:

Bağlama | Saz

Bağlama | Saz, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Bağlama | Saz tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Bağlama | Saz

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.