Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Hoparlörler

Hoparlör

Hoparlör olmazsa olmaz bir elektronik cihazdır. Bu muhteşem cihazı birçok açıdan oldukça kapsamlı bir şekilde açıklayarak ele alacağım. Yalnız oldukça detaylı bir şekilde değerlendireceğimiz bu muhteşem ürünün ilk olarak çalışma şeklinden ve sistemlerin içerisinde oynadığı rolden bahsetmek istiyorum. Bu ve benzeri konulardaki incelemeleri yazımın devamında görebilirsiniz lütfen dikkatlice inceleyiniz.

 

Hoparlör adındaki ses aygıtının ne işe yaradığını en ince ayrıntısına kadar anlatmak gerekirse ilk olarak sıkça yer söz edeceğimizi frekans teriminin ne anlama geldiğini açıklamak gerekir.

 

Frekans ise insan kulağının işitebileceği titreşimlerin periyodik açılımında kullanılan terimdir. Ölçü birimi hertz olarak geçen bu birim ses perdesini belirleyen sesin nitelendirme şeklidir. Şimdi ise hoparlör ile ilgili olan kısmını ele alacak olursak eğer, ses hoparlöre belirli bir frekansta aktarılmaktadır. İşte hoparlörün içerisinde bulunan mıknatıs sayesinde sesin mevcut frekansı mevcut hoparlörün gücü oranınca yükseltilerek gönderilmektedir. Sesin hoparlör içerisindeki yolculuğunu merak edenleriniz yani hoparlörün çalışma prensibini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki paragrafı dikkatlice inceleyiniz.

 

Hoparlör elektrik akımı değişimlerini ses akımı titreşimlerine çevirebilen alettir. Elektronik aletlerden gelen sesi aktararak geniş alanlara duyurulmasını sağlamaktadır. Hoparlör içerisinde elektrik akımını ileten kablolar, ses bobini, levha, mıknatıs ve hareketli zar yüzeyi yani diyafram bulunmaktadır. İçerisindeki mıknatıs sesin geldiği frekansı büyütmektedir. Sonrasında ise mıknatısa gelip büyüyen frekans bobin içerisinde yol alarak büyür ve içerisinde bulunan ince levhaya temas ederek dışarı yüzeye doğru yayılmaya başlar ve bu yayılma dalgalar şeklinde olur en üst yüzeyinde bulunan diyafram bu dalgalar aracılılığı ile ileri geri hareket etmektedir. Ses bu şekilde üretilen bu aygıtlar temel olarak tizz ve bass olmak üzere iki tipte değerlendirilebilir. Ayrıca üretilen sesin şiddetinin ölçü birimi dB yani Desibel olarak geçmektedir. İki ana sınıfa yayabileceğimiz bu elektronik cihazları ürettiği frekansa göre değerlendirebiliriz. Bu örnekleri sırasıyla ele alacak olursak eğer ilk olarak düşük frekanslı tipten başlamak gerekir. Bu konudaki incelemelerim aşağıdaki başlıklarda yer almaktadır.

 

Bass hoparlör

Bass hoparlör düşük frekanslı ve ses bakımından da oldukça tok olan modellerdir. Frekans olarak ise 16 – 600 Hz olarak kabul edilmektedir. Genellikle kullanıldığı alanda ritim vererek çevresindeki objeleri titreştirip hareket ettirebilmektedir. Sıkça araçlarda, ses sistemlerinde, sahnelerde, konserlerde ve benzeri alanlarda bu tip aygıtlar kullanılmaktadır. Ayrıca araç ses sistemlerinin de olmazsa olmazı olan ton ve ürettiği ses bakımından oldukça orijinal ürünlerdir. Bass tip hoparlörler kullanıldığı ortamlarda çoğu kişi tarafından oldukça itici bulunmasına rağmen sahne ve benzeri alanlarda kesinlikle değerlendirilmesi gereken ürünlerdir. Ayrıca bu hoparlör tipleri farklı güç ve özelliklerde birçok marka tarafından üretilmekte ve geliştirilmektedir. Bu tip hoparlörü fark etmek için ya da diğer modellerden ayırt edebilmek için hoparlörün tepe noktasına bakmak yeterlidir. Çünkü bu tip hoparlörün en uç yani tepe noktası yarı kesik daire şeklinde kapalı olarak donatılmıştır.  Bu tip ürünleri incelerken mutlaka ihtiyaca ve kullanım alanına göre değerlendirmeniz gerekmektedir. Bu tipteki hoparlör sınıfını kapsamlı bir şekilde anlattığımıza göre sıradaki hoparlör tipine birlikte göz atalım…

 

Tiz hoparlör

Tiz hoparlör türleri ise yüksek frekanslı sesleri yaymakta olan sıkça tercih edilen sınıftır. Ayrıca 4.000 – 16.000 Hz aralıktaki sesler bu hoparlör türüne girmekte ve kabul görmektedir. Bu tip hoparlörleri fark edebilmek için en üst tepe noktasına bakmak yeterli olacaktır. Çünkü en üst tepe noktası diğer hoparlörlerden ayıran en belirgin gözle görünen özelliğidir. Tepe noktası huni şeklinde açık tipte olan hoparlör türüdür. Ses bakımından oldukça sık kullanılan geniş seslere gebe bir hoparlör türüdür. Bu tip hoparlörlerde oldukça geniş bir alanda değerlendirilmesi gerekmektedir. Başlıca güç kapasitesi ve özellik bakımından birbirinden ayrılan ve çeşitlenen bu ürünler her tür ses sisteminde sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle kabin tipinde değerlendirilen bu tip modeller araçlarda, evlerde, sahnelerde, salonlarda, kapalı ve açık sistemlerde sıkça kullanılmaktadır. Bu tip hoparlör tipini de birçok açıdan ele aldığımıza göre bu ve benzeri hoparlör tiplerini en çok merak edilen konulardan biri olan fiyat konusunda da ele almak istiyorum. Bu konudaki yapmış olduğum detaylı incelemeleri aşağıda bulunan başlık altında inceleyebilirsiniz.

 

Hoparlör fiyatları

Hoparlör fiyatları tür, marka ve özellik bakımından çeşitlenmekte, artıp azalabilmektedir. Bu konuyu daha kapsamlı bir şekilde ele almak gerekirse, hoparlör türleri içerisinde en önemli unsurlardan biri özelliklerdir. Fiyat konusunda net tutarlar söylememin mümkün olmadığını belirtmekle birlikte öncelikle benim bu konuda tavsiyem ise ilk önce ihtiyacınıza en uygun maliyetlerdeki markaları tercih etmelisiniz. Markalar fiyatlara etki eden veya belirli aralıklara sokan en önemli unsurların başında gelmektedir. İkinci olarak ise hoparlör türü tiz ve bass tip dışında kabin, aktif, pasif, çıplak gibi türleri de bulunmaktadır. Bunlar da fiyat konusuna etki edebilmektedir. Ayrıca bunların dışında kullanım alanına göre de oldukça kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gereken unsurlardır. Yani duvar, tavan ve benzeri hoparlör türleri de fiyat konusunda en çok etki eden unsurların başındadır. Son olarak herhangi bir hoparlör türünü satın almadan önce benim sizlere tavsiyem ise, ilk önce ihtiyacınıza oranla bir özellik kısıtlaması veya aralığı belirlemenizdir. Ayrıca sonrasında ihtiyaç duyulan hoparlör türünü kullanacağınız yeri ve son olarak ise bu modelin markası konusunda netleşmelisiniz. Marka konusu çok önemli bir konudur çünkü ilk bakışta marka ürünler daha maliyetli olarak görülse de uzun vadede yüksek kalite performans sunabilmelerinden dolayı hesaplandığında oldukça verimli ve uygun ürünler olabilmektedir. Yalnız her şeyi düşündükten sonra kesinlikle talep ettiğiniz marka ve özelliklerdeki hoparlör türünü kesinlikle güvenilir tedarik firmalarından talep ediniz. Çünkü birçok marka ve modelin piyasada fiyat odaklı sahte ve taklit ürünleri talep edilmekte ve kullanılmaktadır. Son olarak hoparlör çeşitlerini daha kapsamlı bir şekilde ele almak istiyorum. Bu konuda yapmış olduğum araştırma sonuçlarını en akıcı ve açıklayıcı şekilde aşağıda bulunan alt başlıkta ele aldım. Umarım beğenirsiniz…

 

Hoparlör çeşitleri

Hoparlör çeşitleri oldukça karmaşık ve üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Çünkü kullanım yerine göre değerlendirir isek duvar, tavan, kabin, taşınabilir, horn tipi, alçıpan, çıplak ve benzeri birçok hoparlör türü bulunaktadır. İsimlerinden de anlaşıldığı bu ürünler mağaza, okul, sahne, cami ve benzeri alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca bu hoparlör çeşitleri aktif ve pasif olarak değerlendirilmektedir. Bunun dışında tiz ve bass olarak iki ana sınıfta ele alınan ürünlerdir. Yani oldukça karmaşık ve kapsamlı bir konudur. Bu yüzden bu tip ürünleri değerlendirirken kesinlikle profesyonel bir ekip veya firmadan yardım alınız. 

Sıralama:

Hoparlörler

Hoparlörler, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Hoparlörler tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Hoparlörler

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.