İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Def

Def

Def, vurmalı müzik aletleri arasında tarihi çok eskilere dayanan tef olarak da adlandırılan yuvarlak formda ahşap bir kasnağın tek yüzüne veya çift yüzüne gerdirilerek yapılan bir müzik aletidir. Tarihsel süreçte çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bu müzik aletinin isim olarak Sümerce adlandırmalarda ‘’dap’’ şeklinde olduğu ve Akkadca dili aracılığı ile de Arapça ve Sami Sâmî dillerine geçtiği bilinmekte olup farklı adlandırmalarda ‘’deff, dapp, toff, düff’’ şekillerinde olarak kullanım alanı açısından Arap bölgelerinden ülke olarak İspanya’ya geçtiği ve buradan da yine Orta Avrupa ve Balkanlara geçtiği bilinmektedir. Defler yuvarlak yapı da oldukları gibi köşeli yapı da olan def modelleri de bulunmaktadır. Anadolu coğrafyasının bazı yörelerinde def çalgı aletine “daire” ya da ‘’dare’’ de denilmektedir. Türk müziğinde usul vurmaya yarayan çalgı aleti olarak kendisine yer bulan deflerin kasnak bölümleri genelde ceviz ve servi ağacından yapılarak deri bölümleri ise doğal dana ve oğlak derisinden olarak suni derilerden de üretilmekte olup zilli ve zilsiz def yapısında olmaktadırlar. Def aletinin icrasını gerçekleştiren kişilere ‘’Defzen’’ denilmektedir. Eski fasıl etkinliklerinde fasıllar defzenler aracılığı yönetilmekteydi. Defler kullanım alanları açısından farklı isimler alırken Musikimizde; Klâsik Def, Karagözcü Defi ve Laterna Defi şeklinde isimler almışlardır. Arap toplumunda önemli bir yere sahip olan defler dini törenlerde, düğünlerde, eğlencelerde, savaşlarda, ordu karşılamalarında, kumandan ve şair karşılama törenleri ile cenaze törenlerinde kullanılmışlardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v)’in Medine’ye hicreti olayında karşılandığı esnada şiir okuyarak ezgiler ile def eşliğinde halk tarafından karşılandığı bilinmektedir. Genelde savaştan dönen kahramanlar def ile karşılanmış ve bu olay Arap toplumunda bir adet haline gelmiştir. Def yine tef şeklinde de adlandırılmakta olup toplumların kültür hayatında önemli bir yere sahip olmuşlardır.

 

Def Fiyatı

Def fiyatı, ham madde özellikleri ve el işçiliği kıstaslarına göre doğrudan değişmekte olup markaların model bazında olan üretimleri ile de farklı fiyat aralıklarına sahip olmaktadırlar. Deflerin deri donanımlarının doğal ve yapay formda olanları ile zilli ve zilsiz seçenekleri fiyatların aralığını belirlerken kullanım alanına uygun defler uygun fiyat ve performans seçenekleri doğrultusunda garanti olanakları ile güvenle temin edilebilirler.

Sıralama:

Def

Def, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Def tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Def

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.