İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Bendir

Bendir

Bendir, vurmalı müzik aletleri arasında bulunarak farklı tını özelliklerine sahip olarak standart boyutta 52 cm çap özelliğine sahip deri ve plastik formda üretimi sağlanan bir çalgı aletidir. Bu çalgı aletleri Klasik Türk Müziğinde kullanım alanı bulmaktadırlar. Bendirler de deri bölümlerinin iç bölümlerine gerdirilmiş olan kiriş sayesinde farklı şekilde olan tınılar elde edilebilmekte olup bu enstrümanlar zilsiz büyük def, kudüm ve nakkare ile birlikte yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Mevlevi Türk Tasavvuf Musikisi ile Klasik Türk Müziğinde kullanılan def veya daire olarak adlandırılan bu çalgı aleti Cezayir ve Fas özelinde Mağrip ülkeleri genelindeki kullanılan adı olarak geçmektedir. Bendir çalgı aletinde rezonans olayının gerçekleştirilmesi için iç bölümüne ip gerdirilmektedir. Yine bendir Orta Çağ Avrupasın’da 12. yy dönemi içerisinde Fransa’da timbre ve tymbre adlarıyla kullanılmışlardır. 

 

Bendir çalgı aletinin dini müzikte icrasını gerçekleştiren kişilere ‘’Bendirzen’’ denilmektedir. Bu müzik aletinden yapı olarak daha büyük olan kasnak bölümlerinde zil olmayan çeşidine mahzar denilmekte olup genelde bendirler de pek bir süsleme işlemi olmaktadır. Halkalı olan bendirler de deri donanımlarının alt bölümüne geçirilmiş olan teller icra sırasında titreşim gerçekleştirerek sesin zikir ile birleşmesini sağlamaktadırlar. İcrası öncesinde deri bölümleri ısıtılan bendirler üst seviye ses performansları sağlamaktadırlar. Bendir çalgı aletlerinde Türk folklor ve Arap folklor kültürlerinde olarak sadece bendirler ile icrası sağlanan müzik türleri de bulunmakta olup bendirler de vurma ölçütleri Darb-ı Nutuk olarak sekizlik ölçütlerinde icar edilmekte ve zikir sırasında Hû ve Hây kelimelerinin dile getirildiği zamanlarda ritimler vurulmaktadır. Türk sanat müziğinde bendirler tempo belirleyici olarak yer alırken hânende, serhânende ve sâzende adında bendir icralarını gerçekleştiren kişiler olarak önemlerini korumakta ve solo ile koro performanslarda icra gerçekleştirmektedirler.

 

Bendir Fiyatı

Bendir fiyatı, ham madde özellikleri bakımından doğal deri ve polyester yapıda olan plastik deri özelliklerine göre değişiklikler göstermekte olup markaların model bazındaki üretimlerine göre de etkilenmektedirler. Hakiki yani gerçek olarak doğal deri yapısında üretilen bendirler ses özellikleri yönünden farklı ton ve tını özellikleri ile üst düzey performanslı ürünler olup plastik olanlara göre daha yüksek fiyatlardadırlar. Kullanım alanına uygun olan bendir türleri uygun fiyat ve performans seçenekleri doğrultusunda garanti seçenekleri ile temin edilebilmektedirler.

Sıralama:

Bendir

Bendir, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Bendir tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Bendir

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.