İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Akustik Piyano

Akustik Piyano

Akustik piyano, tuş donanımlarına bağlantılı olarak demonte bir şekilde olan çekiç mekanizmasının cihaz içerisinde bulunan tel donanımlarına vurması sonucunda ses çıkarımının gerçekleştiği klavyeli olan bir müzik aletidir. Yapısı ve çalınım özellikleri bakımından bu piyanolar tuşlu ve vurmalı olan çalgı aletleri ailesine dahil olarak klasik müzik ve caz müzik alanlarında yaygın olarak kullanılırlar iken sonraki süreçlerde birçok müzik türünde kullanım imkanı sağlamışlardır. Akustik piyanolar standart yapı özelliklerinde incelendiğinde; 52 tane beyaz tuş donanımı, 36 tane siyah tuş donanımının olduğu ve toplamda 88 tane tuştan bir araya gelerek oluşturulduğu bunun yanı sıra bu piyanoların ilk tuşunun ‘’la’’ notası olarak son tuşunun ‘’do’’ notası olduğu görülmektedir. Akustik piyanoların ilk örneği olarak Bartolomeo Cristofori tarafından 1700’lü yıllarda İtalya’nın Floransa şehrinde 1700’lü yıllarda yapıldığı bilinmekte olup aynı zamanda klavsenin de atası olarak adlandırılmaktadır. Akustik piyanolar İtalyanca bir adlandırma olarak ‘’piano e forte’’ biçiminde yani güçlü ve hafif ses çıkarımı sağlanan bir klavsen olarak adlandırılmıştır. Bu piyano sonraki süreçlerde Fransız Marius, Augsburglu Johann Andreas Stein ve Sebastian Erarda, Saksonyalı Silberman tarafından geliştirilmiş ve yaygın kullanım alanı bulmuşlardır.

 

Akustik yapıda olan piyanolar kuyruklu akustik piyano ve stand akustik piyano olarak da kendi içerisinde türlere ayrılmaktadırlar. Kuyruklu akustik piyanoların telleri yatay olarak klavyeye dik yapı özelliğinde olup stand akustik piyanoların telleri ise dik olarak klavyeye paralel yapı özelliklerindedirler. Kuyruklu akustik piyanolara aynı zamanda salon, konser ve grand piyanolarda denilmekte olup stand akustik piyanolara ise konsol ve duvar piyanosu denilmektedir. Tel donanımları birbirlerine yarım ton özellikleri ile eşit bir biçimde akort edilen piyanoların dış yapı kafesleri ahşap ve metal levhalardan üretilmektedirler. Zamanla yeniliklerle beraber her bir nota için aynı anda iki ve üç tel titreştirme özelliği adapte edilmiştir. Akustik yapıdaki piyanoların çekiç mekanizma özellikleri; tuş, eşapman kolu, tuş ayarı, şövale, çekiç kenar vidası, tekrarlama vidası, eşapman ayarı, çekiç sapı, çekiç başı, tekrarlama kolu, susturucu kiriş çatalı, susturucu, çekiç yakalayıcı, susturucu kirişi, susturucu kaşığı, tel, zımba, çivi yatağı, madenî plaka ve akort çivisi olmakta olup donanımlarında metal, ahşap, sert plastik ve keçe ham maddelerinden üretilen mekanizmalar kullanılmaktadır. Damper pedal özellikleri ile de ses uzamasını sağlayarak tınıların zenginleşmesine olanak sağlanmakta olup toplamda üç adet ayrı şekilde olan pedal donanımı bulunmaktadır. Bu müzik enstrümanlarının kullanım alanları; provalar, beste, oda müziği ve solo performanslar olmakta ve kullanım ihtiyaçlarına çözümler üretmektedirler. 

 

Akustik Piyano Fiyatı

Akustik piyano fiyatı, stand olarak adlandırılan duvar ve kuyruklu yapısındaki türlerine bunların yanı sıra tuş hassasiyetleri, malzeme kaliteleri ve el işçiliklerine göre değişmekte olup teknik özellikler yönünden de farklılıklar göstermektedir. Bu enstrümanların yapı ve teknik özellikleri yönünden üretim aşamaları zor olup ve maliyet açısından da üst fiyat aralıklarında olmaktadırlar. Kuyruklu yapıda olan akustik piyanolar duvar piyanolara göre daha üst fiyatlardadır. Bu piyanoların temininde güvenilir olan ve garanti seçenekleri sağlayan üreticiler önemli olup uygun fiyat ve performans aralıkları ile başlangıç ve profesyonel seviyedeki akustik piyanolar bu yönde tercih edilebilirler.

Sıralama:

Seçtiğiniz kategoride ürün bulunmamaktadır.

Akustik Piyano

Akustik Piyano, Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri stoklarından sipariş verilen ürünler titizlikle ayrıştırılıp paketlendikten sonra siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir. Midex.com.tr | Ses Sistemleri, Işık Sistemleri ve Müzik Aletleri yıllardır faaliyet gösterdiği sektörel tecrübesiyle profesyonel e-ticaret uzmanlarıyla birlikte hem sipariş bilgi hattı üzerinden, hem de canlı destek altyapısıyla siz değerli müşterilerimizin soru ve sorunlarını çözüme kavuşturmaktadır.

Siparişini vermiş olduğunuz Akustik Piyano tarafınıza ortalama 2 iş günü içerisinde özenli paketlenerek hasarsız olarak teslim edilir.

Akustik Piyano

hakkında sipariş veya sorularınızla ilgili ilgili bize 0342 606 03 03 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Yonka Plaza - Mücahitler Mah. Sezen Aksu Sok. No:13/F Şehitkamil / Gaziantep

0342 606 03 03
info@yonkamuzikmarket.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.